Jan Skopeček

> Video > 70. výročí komunistického puče v roce 1948

70. výročí komunistického puče v roce 1948

Jan Skopeček | 26.2.2018

Před sedmdesáti lety došlo v naší zemi k tragickému zlomu. Komunisté dokonali své několikaleté úsilí o převzetí moci v zemi, když prezident Beneš přijal demisi nekomunistických ministrů, a Gottwald tak mohl doplnit vládu komunisty.

Komunistický puč ale nespadl z nebe. Bylo to vyvrcholení dlouhodobého směřování. Umožnila ho i slabost tehdejších demokratických politických sil a převládající levicové, kolektivistické smýšlení. Ke ztrátě svobody dochází vždy postupně, krok po kroku.

Boj o svobodu není nikdy dobojován. I dnes čelíme a budeme čelit atakům nejrůznějších moderních ideologií, které nám budou tvrdit, že je lepší obětovat kus individuální svobody kvůli vznešeně znějicímu vyššímu cíli. Musíme individuální svobodu bránit, musíme bránit nedotknutelnost vlastnických práv a neustále připomínat, že bez ekonomické svobody není myslitelná ani svoboda politická.

Komunistický režim zlikvidoval spoustu životů, osudů, bezpočtu lidí a rodin přinesl utrpení. Celé zemi pak zestátněná a centrálně plánovaná ekonomika přinesla hospodářský úpadek. I před těmi sedmdesáti lety se ale našli hrdinové vzdorující nepřekonatelné komunistické mašinérii. S úctou je pravě dnes potřebné si hrdiny i oběti zločinného komunistického režimu připomenout. Čest jejich památce!