Stanovisko k novele zákona o ČNB

„Vláda dnes schválila velmi kontroverzní novelu zákona o ČNB. Po neúspěchu v minulém volebním období Poslanecké sněmovny se ČNB prostřednictvím MF ČR a vlády snaží dramaticky rozšířit své pravomoci. Česká republika přitom nepotřebuje tzv. nekonvenční nástroje měnové politiky, které používal FED či ECB, a jejichž dlouhodobé důsledky dnes nedokáží odhadnout ani ekonomičtí teoretici ani samotní centrální bankéři. Dostatečně nám v negativním slova smyslu stačila nekonvenční politika v podobě uměle oslabované měny, resp. kurzového závazku.

Česká republika nepotřebuje ani dramatickou regulaci hypotečního trhu prostřednictvím úvěrových ukazatelů, kterou ČNB již provádí a touto novelou chce posílit. Riziko v regulaci hypoték vidím především v tom, že ČNB může omezit prostor střední třídě pořídit si vlastní nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěru a přinutí ji žít pouze v nájemním bydlení.

ČNB do nového návrhu uplatnila příliš málo z podnětů a zpětné vazby, kterou získala při projednávání zákona v minulém volebním období. Budu proti tomuto zákonu vystupovat stejně jako v minulosti s cílem ho zamítnout, nebo pozměňujícími návrhy výrazně změnit. ČNB žádné nové pravomoci nepotřebuje, ty stávající jsou dostatečné.“

10. června 2019, Jan Skopeček