Česko-čínské vztahy musí být výhodné pro obě strany, shodli se politici, odborníci i byznysmeni

V jednacím sále Poslanecké sněmovny dnes proběhla konference s názvem Česko a Čína – příležitosti a limity. Cílem konference, kterou uspořádal poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, bylo hledání cesty, jak se při debatě o Česko-čínských vztazích vyhnout extrémním polohám a hledat průsečíky pro obousměrně výhodnou spolupráci. Na dvou diskusních panelech – politicko-odborném a byznysovém – vystoupili vedle poslance Jana Skopečka ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, bezpečnostní analytik Tomáš Pojar, majitel a zakladatel společnosti Lasvit Leon Jakimič nebo šéf vztahů s veřejností skupiny PPF Vladimír Mlynář. Jednotliví řečníci se při svých vystoupeních i v následné diskusi shodli, že je nezbytné hledat cestu, jak otevřít dveře na čínský trh pro české firmy. 

 

Realita je taková, že dnes vyvážíme přes 80 procent našeho zboží a služeb do zemí EU. Jsme tedy na EU velmi závislí a pokud přijde nějaké ekonomické nachlazení, tak to naši ekonomiku bude výrazně bolet. Abychom tomuto předešli, musí být naším zájmem diverzifikovat český zahraniční obchod i na jiné trhy. Čína vzhledem ke svému dynamickému ekonomickému růstu a našeho zatím relativně nízkého exportu do této země, je pro naše podniky obrovskou příležitostí. Naším primárním cílem ve vztahu k Číně proto musí být spíše maximalizace českých investic a českých exportních příležitostí na tamějším trhu nežli maximalizace čínských investic v ČR. Máme-li i my někdy v budoucnu stahovat zisky a dividendy ze zahraničí jako západní firmy od nás, jsem přesvědčen, že větší šance pro to se naskýtá spíše na rozvíjejících se trzích než na dnes již do velké míry obsazených trzích západních. I proto musíme usilovat o racionální, pragmatické a nikoli hysterií zatížené vzájemné vztahy s Čínou“ řekl v rámci svého úvodního vystoupení poslanec a organizátor konference Jan Skopeček (ODS).

 

Diskutující se dále shodli, že pozice České republiky musí reflektovat fakt, že se ve své zahraniční politice vůči Číně musíme chovat sebevědomě a racionálně vyhodnocovat možná rizika. Převládl názor, že Čína jako jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, je pro Česko nezbytný strategický obchodní partner.

 

„S Čínou bychom měli vést racionální dialog, snažíme se o realistickou politiku hájící naše zájmy a vycházející z hodnot, na kterých stojí naše společnost. Vzájemné vztahy ČR a ČLR vycházejí ze dvou odlišných kultur, to bychom měli brát v potaz. Česko se nemůže a nechce odvrátit od polistopadového ducha, včetně ochrany lidských práv. To ale neznamená, že bychom bránili např. čínským investicím nebo vystupování čínských umělců u nás, nebo naopak nehledali příležitosti pro české podniky v Číně, nechtěli tam šířit českou kulturu, propagovat českou vědu či naše sportovce,“ sdělil posluchačům ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček (ČSSD).

 

Na něj navázal viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, který dlouhodobě hájí zájmy českých podnikatelů a exportérů. Ten upozornil, že Čína je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem, přičemž do Číny se z ČR vyváží zboží a služby v hodnotě okolo 50 miliard korun, opačným směrem z Číny do ČR se ale jedná o objem 500 miliard korun. „V obchodní oblasti věříme, že se podaří nastavit vzájemné vztahy tak, aby měly formu opravdového partnerství, které bude výhodné pro obě strany, a nikoli jen pro jednu,“uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.